کدینگ کالا

مفتخریم تیم کدینگ کالای وِندُر بیش از 19 استاندارد بین المللی کد گذاری کالا را رمز گشایی نموده و آماده ی پیاده سازی در بسترهای انبارش کالا میباشد . همچنین خدمتی مبنی بر احصاء تناظر استاندارهای محلی کد گذاری کالا با استاندارهای بین المللی نیز ارائه مینماییم.

MESC
 • در سال ۱۹۳۲ میلادی (دو سال بعد از اختراع تلکس) شرکت شل به منظور تسهیل در امر تبادل اطلاعات مربوط به اقلام بین کارکنان مناطق عملیاتی با دفتر مرکزی اقدام به تعریف نمودن یک کد ۷ رقمی منحصر به فرد به ازای هر یک از ماهیت های تعریف شده در سند راهنمای دستور العمل خود نمود. و پس از آن به جای استفاده از شرح کالاها در هنگام تبادل اطلاعات با استفاده از تلکس از کد اقلام استفاده می نمود. شرکت شل نام این سیستم کدینگ را کدینگ MESC و طبقه بندی آن را طبقه بندی کالا MESC که مخفف عبارت Material and Equipment Standards and Code ( کد و استاندارد، مواد و تجهیزات ) است قرار داد. در سال ۱۹۴۶ به جهت افزایش ظرفیت تعداد کدها و اقلام ، تعداد کاراکترهای کد MESC از ۷ به ۱۰ رقم رسید. با توجه به آنکه طبقه بندی MESC بر حسب نیازمندیهای حوزه نفت و گاز و پتروشیمی طراحی و توسعه یافته بو با گذشت زمان توانست جای پای خود را در اکثر سازمان های حوزه نفت و گاز باز نماید، در حال حاضر طبقه بندی کالا MESC به یکی از مهترین ابزارهای طبقه بندی و ایجاد زبان مشترک در بین شرکت های حوزه نفت و گاز تبدیل شده است. در ایران نیز با انعقاد قرارداد کنسرسیوم و تشکیل شرکت های عامل نفت ایران در مناطق نفت خیز جنوب و پالایشگاه آبادان، به منظور مدرنیزه نمودن چرخه لجستیک کالا با کمک متخصصین شرکت نفت شل هلند استفاده از طبقه بندی کالا MESC عملیاتی گردید.
  طبقه بندی کالا MESC یک طبقه بندی سه (۳) سطحی می باشد. نام و حداکثر تعداد گره هر یک از سطوح این طبقه بندی به ترتیب زیر می باشد:
  • سطح اول: گروه اصلی ( Main Group )، حداکثر صد (۱۰۰) گره
  • سطح دوم: گروه فرعی ( Sub Group )، حداکثر صد (۱۰۰) گره
  • سطح سوم: گروه فرعی دوم (گروه جزء از گروه فرعی ( Sub Sub Group )، حداکثر صد (۱۰۰) گره
GS1
 • سیستم GS1 به‌عنوان سیستم یکپارچه‌ای از استانداردهای جهانی، اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت زنجیره تأمین کالا را از طریق شناسایی یکتا و منحصربفرد موجودیت‌های ثابت و در گردش چرخه از قبیل اقلام تجاری، واحدهای لجستیکی، دارایی‌ها و مکان‌های فیزیکی فراهم می‌آورد. این امر باعث پذیرش و مقبولیت این سازمان در سطح جهان گردیده به‌گونه‌ای که روزانه بيش از ۶ ميليارد تراكنش تجاری مبتنی بر استانداردهایGS1 در دنيا اتفاق می افتد. به‌همين دليل بسیاری از سیستم‌های زنجیره تأمین جهانی از این استانداردها استفاده كرده و از نظام GS1 با عنوان «زبان جهانی كسب‌وكار» نام می برند. استانداردهایGS1 برای شناسايی، ضبط‌خودكار و به‌اشتراك‌گذاری اطلاعات، شركت‌ها را قادر می سازند كه به‌سادگی و با زبان مشترك درباره محصولات، مكان‌ها و ساير موجوديت‌های زنجيره تأمين با هم ارتباط برقرار كنند و امور كسب وكار خود را با هماهنگی و كارآيی بيشتری انجام دهند. استفاده از استانداردها و راه‌حل‌های GS1 موجب تسهيل در تجارت، كاهش هزينه‌ها در سازمان، افزايش شفافيت در زنجيره و بهبود فرايندها در كسب‌وكار می شود. سه دسته استانداردهای GS1 در شكل زير نشان داده شده‌اند.
  استانداردها و راه‌حل‌هایGS1 تاكنون در بيش از ۲۵ صنعت مختلف به‌ كار گرفته شده و كارآيي و كارآمدی خود را اثبات كرده‌اند اما می توان گفت كه نظام GS1 در چهار حوزه زير بيشترين كاربرد را داشته‌است:
  ۱. خرده‌فروشی
  ۲. بهداشت و درمان
  ۳. خدمات غذايی
  ۴. حمل‌ونقل (لجستيك)
IRAN CODE
 • ایران‌کد، نظام ملی طبقه‌بندی و شماره‌گذاری کالا و خدمات در ایران است. این نظام تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان را قادر می‌سازد تا کالاها و خدمات را شناسایی، طبقه‌بندی و کدگذاری کنند. ایران‌کد یک نظام اطلاعاتی برای سازمان‌دهی و تدوین اطلاعات پایه کالاها و خدمات در محدوده جغرافیایی کشور جمهوری اسلامی ایران در قالبی استاندارد شده و مدون است.
  هدف‌های اصلی برای ایجاد ایران‌‌کد به شرح زیر است:
  • ایجاد زبان مشترک و ساده‌سازی، تسریع و ایجاد اطمینان در دسترسی و تبادل اطلاعات
  • فراهم کردن آمار و اطلاعات پایه برای تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی.
  • استقرار سیستم‌های اطلاع‌‌رسانی هماهنگ در سطح ملی مانند شبکه اطلاع‌رسانی بازرگانی کشور.
  • پیشگیری از دوباره‌کاری در طراحی سیستم‌های طبقه‌بندی و اطلاعاتی برای سازمان‌ها و مؤسسه‌هایی که در آینده تشکیل خواهند شد.
  • انتقال سریع و دقیق اطلاعات مربوط به مراکز تهیه، تولید، فروش و بازار کالا.
  • پیشگیری از اتلاف منابع مالی و انسانی که در اثر اشتغال در کارهای یکسان و موازی به ‌وجود می‌آید.
HS CODE
 • HS Code یا همان سامانه ی هماهنگ شده یا Harmonized System یک سامانه ی بین المللی است که توسط WTO به اجرا درآمده در این سامانه تمام کالا بر اساس یک کد 8 یا 10 رقمی در کشور ها طبقه بندی شده که 4 یا 6 رقم اول بین کشورهای عضو مشترک است و 2 یا 4 رقم بعدی بر اساس فضای طبقه بندی کالای ها کشور متفاوت می تواند باشد . این استاندارد کد تعرفه کالاها در تمام کشور ها در 21 قسمت و 98 فصل تقسیم می شود . از آنجایی که این تعرفه تا 6 رقم اول از سمت چپ در بین کشور ها مشترک است لذا می تواند در مکاتبات و مبادلات تجاری استاندارد خوبی برای تشخیص کالا باشد .
  اقدامات تعرفه ای و غیر تعرفه ای مقررات تجارت بین المللی و انواع دیگر از فعالیت های اقتصادی خارجی و همچنین نگهداری از آمار گمرک در این سیستم گنجانده شده است.
  ژانویه 2010 اتحادیه گمرکی (CU) روسیه، بلاروس و قزاقستان به اجرا در آمده و در حال حاضر مقامات گمرکی RF از نظام هماهنگ اتحادیه گمرکی (HS CU) به جای HS RF استفاده شده است. HS CU بر اساس سیستم هماهنگ از توصیف و برنامه نویسی از سازمان تجارت جهانی (WTO ) برای روسیه او کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) است.
  درحقیقت HS CU هر محصول دارای کد های عددی خاص خود است . این کد متشکل از 10 رقم می باشد که همه کدها به 21 بخش و 97 گروه تقسیم می شوند.
CPC CODE
 • از ابتدای دهه 1970 میلادی با محوریت کمیسیون آمار سازمان ملل متحد و همکاری برخی دیگر از سازمان‌های بین‌المللی مانند اداره آمار جوامع اروپایی((Statistical Office of the European Communities (Eurostat) تلاشی با هدف دستیابی به سیستمی هماهنگ با ISIC در طبقه‌بندی کالا و خدمات، آغاز شد. در نتیجه این تلاش، نسخه 1 این استاندارد در سال 1998 و نسخه 1.1 آن در سال 2002 منتشر شد. هدف از CPC ایجاد چارچوبی برای مقایسه آمار کالاها و خدمات در سطح بین‌المللی است.هم‌چنین این سیستم برای سازگار ساختن این آمارها با استانداردهای بین‌المللی نقش یک راهنما را بر عهده دارد. سیستم CPC در اصل برای افزايش هماهنگي ميان حوزه‌های مختلف اقتصادی و آمارهاي مرتبط و نیز برای تقویت نقش حساب‌های ملّي به عنوان ابزاری برای هماهنگ ساختن آمارهاي اقتصادي توسعه یافته است
ISIC
 • در اين سيستم ابتدا همه فعاليت‏هاي اقتصادي به بخشهاي اصلی استاندارد تقسيم‌بندي مي‌شوند، سپس تمامی فعاليت‏ها در رده، گروه و طبقه خود قرار مي‏گيرند. معیارهای این طبقه‌بندی شامل بر (1) ویژگی کالاها و خدمات تولید شده، (2) کاربرد کالاها و خدمات و (3) درون‌دادها، فرایند و فناوری تولید است. به عنوان مثال فعاليت دامداري روزانه (توليد لبنيات) به اين صورت طبقه‌بندي مي‌گردد:
  بخش (01) : كشاورزي، شكار و جنگلداري
  رده (011) : كشاورزي و فعاليت‏هاي مرتبط
  گروه (0112) : دامداري
  طبقه (01121) : فعاليت‏هاي دامداري روزانه (توليد لبنيات)
  در ISIC برقراری تناظر یک به یک میان فعالیت‌های اقتصادی و کالاها وجود ندارد و این سیستم برای ارزیابی داده های کالا، در هیچ سطحی، طراحی نشده است. برای این هدف طبقه‌بندی CPC طراحی شده که در ادامه این فصل، به آن نیز پرداخته خواهد شد. در مطالعه مفاهیم اقتصادی، بررسی همزمان تمام عناصر همیشه ممکن نیست. برای هدف تجزیه و تحلیل، عناصر ویژه‌ای انتخاب و بر مبنای ویژ‌گی‌های خاص گروه‌بندی می شوند. بنابراین تمام فرایندهای اقتصادی که در شکل آماری توصیف می‌شوند به طبقه‌بندی آماری نیاز دارند. هدف از ISIC طبقه‌بندی استاندارد فعالیت‌های اقتصادی تولیدی است به گونه‌ای که بتوان از آن برای گردآوری و نمایش آمار مرتبط بهره برد. مزاياي اين سيستم بيشتر در سطح كلان اقتصادي مورد توجه است، به طوری که با استفاده از اين سيستم همه داده‌ها و آمار فعاليت‏هاي اقتصادي يك كشور به صورتی قابل درك و مقایسه در سطح بين‌المللي طبقه‌بندي و ارائه مي‌شود.
UMDNS
 • سیستم نامگذاری جهانی ابزارهای پزشکی یا UMDNS یک طبقه بندی کدگذاری شده برای ابزارهای پزشکی است که شامل حروف و اعداد بوده و دارای اشکال مرجع متعددی است.
  جهانی پزشکی سیستم دستگاه نامگذاری (UMDNS) یک سیستم طبقه بندی رمزی برای دستگاه های پزشکی است. آن را در نسخه آلمانی خود را از موسسه آلمانی اسناد پزشکی و اطلاعات (DIMDI) یک کاتالوگ از معیارهای فنی بیان آن از قوانین و مقررات تشکیل شده و برنامه نویسی عددی دلخواه ساخته شده (به عنوان مثال، 'دفیبریلاتور، '11 -132'). به علاوه، چندین مرجع شکل در دسترس (مترادف، اصطلاحات مرتبط، شرایط هم ریشه، شرایط خاص). اطلاعات بیشتر (برای مثال: انواع، تولید کنندگان) آیا اضافه کردن کاتولوگ نیست.
  پس از §8 تجهیزات پزشکی اپراتور مقررات، در حال حاضر، منتشر شده توسط نامگذاری DIMDI باید استفاده شود، این امر می تواند در حال حاضر (2006) UMDNS. در مقابل، (MPSV) و منتشر شده توسط فرم DIMDI باید طبقه بندی شده توسط UMDNS در گزارش حوادث بر اساس بخش 2 از تجهیزات پزشکی ایمنی طرح فرمان باشد.
  UMDNS سودمند در تعداد زیادی از شرایط اصلی (حدود 5000)، که اجازه می دهد یک ساختار دقیق. معایب UMDNS چه از نظر تعداد و نه در برنامه نویسی سلسله مراتب در دسترس هستند. این طبقه بندی دشوار است. حتی ارزیابی سطح بالاتر (برای مثال، همه سیستم های تصویربرداری ') دشوار برای رسیدن به و یا غیر ممکن است. UMDNS در نظر گرفته شده توسط (میگفتند. تجهیزات پزشکی جهانی نامگذاری) GMDN که برای آن هیچ ترجمه آلمانی رسمی وجود دارد جا به جا شود.
UNSPSC
 • کد استاندارد کالاها و خدمات ملل متحد یک استاندارد باز در تجارت الکترونیکی جهانی است که یک چارچوب منطقی را برای طبقه‌بندی کالاها و خدمات فراهم می‌کند. در سال 1998 طی تلاش تیمی مشترک از تحلیل‌گران و محققان شرکت دان و برداستریت(Dun & Bradstreet) (D&B) و سازمان خدمات خرید میان بنگاهی (IAPSO) با ادغام سیستم کدگذاری مشترک سازمان ملل متحد (UNCCS)، سیستم کدگذاری استاندارد کالاها و خدمات شركت کد استاندارد کالاها و خدمات سازمان ملل (UNSPSC) از طریق توسعه یافت. در ادامه، براي تضمين صحت اطلاعات و هم‌چنين استفاده مشترك از اسامي،‌ گروهها و تعاريف از متخصصان صنعت كمك گرفته شد و در نهايت از طريق اسناد عمومي و تجاري كه در ابتدا در كتابخانه‌هاي عمومي و اينترنت يافته بود طرح كلي كدگذاري تكميل شد. سه هدف اساسي اين سيستم عبارتند از:
  • ايجاد زيرساختي براي يك پايگاه اطلاعاتي: شناسايي تأمين‌كنندگان يك محصول يا خدمت ويژه و خاص
  • تحليل هزينه: جهت ارائه گزارش‌هاي گردش سرمايه
  • ارائه اطلاعات محصول: يك‌پارچگي محصولات و خدمات در فهرستي كه مشتري‌ها بتوانند از آن براي جستجو كالاها و خدمات استفاده كنند.
  سيستم UNSPSC يك طبقه‌بندي سلسله مراتبي است كه سطوح مختلف آن به استفاده‌كننده كمك مي‌كند با دقت به جستجوي محصولات بپردازد. زيرا جستجوها به دسته‌هاي منطقي محدود مي‌شوند و موارد تصادفي غيرمرتبط حذف مي‌شوند. هم‌چنين، به مديران اجازه مي‌‌دهد تا به اجراي تجزيه و تحليل هزينه در دسته‌هايي كه به موقعيت شركت مرتبط است بپردازند. استاندارد UNSPSC به هر كالا يا خدمت خاص يك كد خاص نسبت مي‌دهد و اين باعث مي‌شود كه بتوان توضيحات اين كالا را بدون ابهام به هر زباني ترجمه كرد. اين سيستم كدگذاري مي‌تواند در برنامه‌ريزي منابع، خريد، حسابداري بانك اطلاعاتي و ساير سيستم‌ها به کار رود. بدين‌منظور ليست‌هاي ذخيره شده مواد هم به وسيله‌ي UNSPSC و به صورت خودكار كدگذاري می‌شود. اين سيستم كدگذاري به‌طور مداوم روزآمد مي‌شود تا به نحو بهتري به انعكاس ده‌ها هزار كالا و خدمت در بازار بپردازد. استفاده كلي از اين استاندارد شامل حضور فعال شركت‌ها و گروه‌هاي تجاري براي به روز نگه‌داشتن دسته‌ها و اقلام كالاست.
SITC
 • طبقه‌بندي استاندارد تجارت بين‌المللي (SITC) براي مشخص کردن اين موضوع که به چه صورت ساختار تجارت بين کشورها در طول زمان تغيير مي‌کند، جهت گردآوري آمارهاي تجاري مفيد بر اساس نظام طبقه‌بندي کالاها براي کشورهاي مختلف و در دورههاي زماني مختلف بوجود آمد. اين طبقه‌بندي تجاري، توسط شوراي اجتماعي – اقتصادي سازمان ملل در سال 2006 تهيه شده و با عنوان SITC نامگذاري شد. هدف از ايجاد اين طبقه‌بندي، تجميع آمارهاي بين‌المللي تمام کالاهاي تجاري و ايجاد امكان مقايسه بين‌ آمارهاي تجاري كشورهاي مختلف مي‌باشد. آمارهاي تجارت بين كشورها بر اساس اين كد در پايگاه اينترنتي comtrade قرار دارد.